Üniversite Dönemi Tasarım Çalışmalarım

Subaqua

Tr/Eng

Freeve, turistik bölgelerde kolaylıkla kiralanabilen kişisel ulaşım aracıdır. Çeşitli şasi ve motor seçenekleri sayesinde hem açık(turistik bölgelerde) hem de kapalı mekanlarda (yaşlı insanlar için alışveriş merkezleri) kullanılabilmektedir.

Freeve, which can be easily hired by tourists whenever they want, is used for transportation in touristic places. Thanks to having various chassis options, it can be used outdoors for tourists, or in shopping malls for elderly people. There are two options : a Freeve-for-one, with a powerful engine and smaller tyres, and a Freeve-for-two, with an even more powerful engine and bigger tyres.

Project Details

  • Date: 2008
  • Details: BA Studio Project at Mimar Sinan Fine Arts University
  • Website: www.karakalem.info

industrial design

Subaqua

Tr/Eng

Subaqua, su altı zenginliklerini gözlemlemeye yarayan deniz aracıdır. Aynı zamanda suyun altını ve üstünü aynı anda görebileceğiniz kabin tasarımı, yüzüyormuşsunuz gibi hissetmenizi sağlar.

Subaqua is a kind of water craft to see the richness of underwater world. It gives you the feeling as if you are swimming while having an opportunity to observe both under- and above-the water.

Project Details

  • Date: 2007
  • Details: BA Studio Project at Mimar Sinan Fine Arts University
  • Website: www.karakalem.info

Sports-F

Tr/Eng

Günümüzde bir çok genç, yoğun yaşam stresinden ötürü spora yeterince vakit ayıramamakta. Bu amaçla Sports-F, spora zaman bulamayanlar için spor aktivitelerinin gerçekleştirilebileceği imkanı sağlamaktadır. Bir çok temel egzersizin gerçekleştirilebileceği mobilya takımında, spor aletleri kolaylıkla gizlenebilmekte. Spor ile birlikte gündelik yaşamada cevap veren mobilya takımı ciddi anlamda spor koçunuz da olabiliyor. Bu yöntem ile odanızı bir fitness salonuna çevirebilirsiniz.

These days, most young people cannot spend their time with sport and they have sedentary lives because of the busy city life. The aim in Sport-F is to provide active life by combining furniture and sport for those who cannot find time for sport. It allows you to do main physical exercises and to store sports equipment easily. It has sportive contours and an appearance since it is aimed at allowing you to do sport in your room. While doing this, Sport-F does not neglect your daily needs and serves as a desk, bookshelves, etc. It can be used as a tool for physical exercise or a cupboard that stores all your equipment. This way, your room is transformed into a gym.

Project Details

Angling

Tr/Eng

Angling akaryakıt istasyonlarındaki arabalar için hava ve su birimidir. Araç lastiklerini şişirmek ve su deposunu daha kolay ve temiz bir şekilde doldurmak için tasarlanmıştır. Tasarım bir oltadan ilham almıştır. Hortum yukarıdan asıldığı ve yere değmediğinden tüm lastiklere uzanmak oldukça kolaydır. Su tabancası, tabanca olarak elde veya cihazın gövdesine entegre musluk olarak cihaz üzerinde kullanılabilir. Angling, plastikten üretilmiştir. Yere değen bazı malzemeleri metaldir.

Angling is the air and water unit for cars in fuel stations. It has been designed for inflating tyres and filling the water tank of a car more easily and in a cleaner way. The design has been inspired from a fishing line. It can be used without forcing yourself to reach for all the tyres because the hose is hanged above and does not touch the ground. Water gun can be used in hand as a gun, or on the device as a faucet which is integrated to the body of the device. Angling is produced from plastic. Some materials touching the ground are metal.

Project Details

  • Date: 2006
  • Details: BA Studio Project at Mimar Sinan Fine Arts University
  • Website: www.karakalem.info

V-Series

Tr/Eng

V-Serisi, farklı bir tarz sunan bir elektrikli süpürgedir. Amaç ellerinizi ve hareketlerinizi özgür kılmaktır. Bu özgürlük V-Bag ve V-Glove olarak adlandırılan iki farklı parça ile sağlanmaktadır.

V-Series is a vacuum cleaner which is providing a different style. The aim is to make your hands and your movements free. This is provided by two different parts that called V-Bag and V-Glove.

Project Details

Blog

Endüstriyel Tasarım Öğrencisi Kendisini Nasıl Geliştirebilir?

Yazı serisinin 4,5. bölümünde endüstriyel tasarım öğrencilerinin üniversitedeki dersler haricinde kendilerini nasıl geliştirebileceklerine değineceğim. Çünkü

Read More

Konumuz Endüstriyel Tasarım; 10 Soru 10 Tasarımcı, Bölüm 2

Endüstriyel tasarım bölümünü seçmeyi düşünenlerin ya da okuyanların kafasında; Endüstriyel Tasarımı iş imkanları nasıl? İyi para kazandırır mı?

Read More
endüstri ürünleri tasarımı

Konumuz Endüstriyel Tasarım; 10 Soru 10 Tasarımcı, Bölüm 1

Endüstriyel tasarım bölümünü seçmeyi düşünenlerin ya da okuyanların kafasında; Endüstriyel Tasarımı iş imkanları nasıl? İyi para kazandırır mı?

Read More