Resmin Anlatım Gücü

Geçmişte yaşadığınız bir anınızı, okuduğunuz kitaptaki bir olayı ya da deneyimlerinizi bir düşünün. Bunları bir başkasıyla paylaşmak istediğimizde genellikle ya konuşuruz ya da yazıya dökeriz. Peki ya bu duygularımızı resim ile anlatmaya kalksaydık, resmin gücü kelimeler kadar yeterli olur muydu? Olabilir, belki de resmin gücü kelimelerden daha da kuvvetli olabilir? Satın aldığımız bir IKEA mobilyasını kurmak için incelediğimiz kurulum kılavuzundan, tarihteki yaşananları anlatan resimlere kadar pek çok görsel, algılamamızı kolaylaştırır ve duygularımızı harekete geçirir.

Üniversite öncesi karakalem çizimleri yazımda da belirttiğim gibi her insanın kendini ifade ediş biçimleri farklıdır. Ben de deneyimlerimi ve yaşadıklarımı her zaman resimlerle anlatmaya, analoji yapmaya çalışırım. Bu amaçla çizdiğim karakalem çalışmalarını ve illüstrasyonlarımı bu başlık altında toplayarak, sizlerle paylaşmak istedim. Bu çalışmalarımı sırasıyla aşağıda inceleyebilirsiniz.

1. Silinmeyen Hatıralar

Yaşadığımız deneyimleri, iyi ya da kötü hatıraları unutsak bile zihnimizde izleri kalmaktadır. Onlar, artık bilinçaltımızdadır. Kimilerini unutur kimileri de ara ara hatırlarız. Hatta bazı şeylerin izi o kadar derindir ki, zihnimizden asla silinemezler. Tıpkı kağıt üzerine yazılmış karakalem yazılar gibi. Kağıt zihnimiz, kurşun kalemle çizilenler ise yaşadıklarımız misali ne kadar silmeye çalışırsak çalışalım izi kalır. Kalan bu iz, kalemin ne kadar sert çizdiğiyle orantılıdır.

2. Tersten Esen Rüzgar

otobüs, yolculuk, rüzgar karakalem çizimi

Bir zamanlar İstanbul’da bulunan Ikarus otobüsünde yolculuk ederken, bir anda enseme inen kumaş kütlesinin şokuyla afalladım. Ne oluyor diye arkama baktığımda koltuğa dayamış elemanın kendi halinde takıldığını görüp kumaş parçasının ondan gelemeyeceği kanısına vardım. Çünkü, etrafta rüzgarın o yönde esmesine imkan yok gibi görünüyordu. Bu durum ikinci kez gerçekleşince fark ettim ki, tepemdeki açık olan camından içeri giren rüzgarın, en arkadaki cama çarparak geriye gelmesiyle arkamdaki elemanın tişörtünü bana doğru uçuruyor. Konum ve mesafeyi hesapladığımda çok saçma görünen bu durum, üçüncü kere gerçekleştikten sonra elemanı uyarmamla son buldu. Uyarı sırasındaki tuhaf sessizlik ve anlamsız bakışmalara hiç girmiyorum.

3. Çamaşır Yıkamak

Hikayenin detaylarını Berlin’de çamaşır yıkadığım ilk gün konu başlığında bulabileceğiniz karakalem çalışmasında, ilk çamaşırhane tecrübemin anını yaşatabilmek adına zihnimde kalanları kağıda aktardım.

4. İfadelerin Gücü

karakalem çalışması kitaplar

Basit bir konuyu anlatırken bile el, kol ve yüz mimiklerimiz içgüdüsel olarak devreye girer. Bu ifadelerimiz hem anlatımımızı hem de karşı tarafın anlamasını kolaylaştırır. Zor bir konuyu sabit bir şekilde anlatmayı deneyin, bakalım ne kadar başarılı olacaksınız? Bazen sevdiğiniz insanla konuşmak yerine yalnızca bakışmak bile, o an için çok şey ifade eder. Bu nedenle, yazıların ifadelere dönüşerek ifadelerin öneminin vurgulandığı ‘kelimelerin bittiği yerde ifadeler başlar’ karakalem çalışmasını çizdim.

5. Kıymet Bilmek

mini karakalem hikaye resim

Birini buldunuz ve onu çok seviyorsunuz. Yaptığınız hatalar ile onu kaybediyorsunuz. Sonra dank etti ve keşke yapmasaydım diye içiniz içinizi yemeye başlıyor. Her zaman bu kayıp hatalarla da olmaz. Solucanların kısa hikayesinde anlatmaya çalıştığım, her an her şeyin başımıza gelebileceği. Belki de en güzel şey, hiçbir zaman karşılaşmayacağımızı zannettiğimiz durumları görmezden gelmeyip, sevdiğimiz değerleri kaybetmeden kıymetini bilmek. Hayat çok kısa, sadece yaşamın tadını çıkartalım.

6. Sevgi Deposu

karakalem resim çizimi

Evlilik ve aile danışmanı olan Gary Chapman, yazarı olduğu 5 sevgi dili kitabında der ki; insanların sevgilerini ifade edebilmelerinin 5 farklı yolu vardır. Bunlar, onaylayıcı kelimeler, kaliteli zaman, fiziksel temas, sürpriz yapmak ve hizmet eylemleridir. Ayrıca herkesin de birer sevgi deposu vardır. Sevgiyi sabırla gösterebilmenin yolu da o kişinin sevgi deposunun ne kadar dolu olduğu ile orantılıdır. İletişim ve ilişkiler üzerine çok faydalı bulduğum bu kitabı okurken, zihnimde canlanan olguyu karakalem çalışması olarak kağıda aktardım. Çizimde içi sevgiyle dolu bir kalbin, bu sevgisini sabır, şefkat, anlayış, güven, saygı şeklinde sevdiklerine akıttığı görülüyor. Eğer bu kalp başkaları tarafından doldurulmazsa yakında kimseye paylaşacak bir sevgisi kalmayacak.

7. Doğru Yer, Doğru Zaman

bina kesiti çizimi

Doğru yerde doğru zamanda doğru kişiyle tanışmanın önemli olduğunu düşünürüm. Ancak bu üçlünün bir araya gelmesini beklemek ne kadar doğru? Orada bir yerlerde karakalem çalışmasında anlatmaya çalıştığım şey, hayatı akışına bırakmalı ve eve kapanmamalı, fırsatlarla karşılaşmak için ortamını kendi yaratmalı insan. Karakalem çiziminde, belki de birbiri ile doğru insan olan iki kişinin bambaşka yerlerde olduğu görülüyor. Eğer sosyal olup evden çıkılmazsa, karşılaşma olasılığı ne olabilir ki?

8. 8 Mart Dünya Kadınlar Günü

860380_10151373290819833_1296237271_o-min

Günün anlam ve önemini yalnızca yazılarla değil aynı zamanda logo çalışmasıyla vurgulamak istedim. Takvimdeki 8 rakamının kadın vücuduyla olan uyumunu gerçekleştirdiğim bu logo çalışmasında görüyoruz.

9. İlişkilerdeki Tartışmalar

iliskilerde_tartismalar_

Bir ilişkide yaşanan tartışmalar o ilişkiyi kuvvetlendirdiği gibi sonunu da getirebilir. Burada önemli olan iki tarafında probleme çözüm odaklı yaklaşmasıdır. Bu da temiz iletişim becerisinden geçiyor. Aksi halde tartışma çorap söküğü misali; sökük yani tartışma ne kadar sert ve yıpratıcı gerçekleşirse o ilişkinin tükenmesi yani çorabın sökülmesi o kadar kolay ve çabuk olur. Geri dönüşü olmayan bu tartışmalar arttıkça ilişkinin-çorabın bitmesine neden olur. Çizdiğim bu illüstrasyon çalışmasında tartışmaların ve yıpranmaların kopma noktalarını, analojisini yaptığım konu üzerinde belirtmekteyim.

10. İkili İlişkiler. İkili?

İnsan İlişkileri Haritası_

Geriye yaslanıp şöyle bir düşünün. Kendinizin ya da bir arkadaşınızın platonik aşkı ya da karşılıklı mutlaka bir sevdiği olmuştur. Tam tersi sizi seven birileri de olmuştur. Bir de sizin sevdiklerinizin sevdikleri ya da sizi sevenlerin sevenleri? Hatta o sevenlerin birbiriyle kavgaları? Bunların hepsinin aynı anda olduğunu hayal edin. Aslında hepsi aynı anda oluyor. Bu duruma tepeden bakacak olursak, ortaya çizdiğim illüstrasyon çalışmasındaki gibi bir görüntü ortaya çıkıyor. Gerçekten birbirini sevecek kişilerin pekte kolay bir araya gelemeyeceğini görüyoruz. Birini bulduğunuzu düşünürseniz, ona sıkı sıkı sarılın, ne yaparsanız yapın onun her zaman sizi seveceğini düşünmeyin ve kıymetini bilin. Tabi ki o da bilmeli.

11. Hayatımızdaki Yol Ayrımları

Karşılaşılan fırsatlar, zorluklar ve sıkıntılar için hep bir tercih yapmak durumundayız. Hayatımızı da bu tercihler belirlemektedir. Bu tercihler de bireyden bireye farklılıklar gösterir. Öyleyse, hayat iki yol arasında seçim yapmak gibi değil midir? Tercihlerimiz kişiliğimizi ifade eder ve yaşamımızı belirler. Bu durumu özetleyen karakalem çalışmasında, bir bireyin hayattaki yol ayrımları görülüyor. Mutluluğa ulaşmak kolay değil, biraz şans bolca çaba gerekmektedir.

12. Lise Tarih Dersi Çalışma Haritası

Her öğrencinin ilgi duyduğu konular farklılık gösterebilir. Benim de öğrencilik yıllarımda ilgilendiğim konular daha çok görsel alanlardan idi. Sözel konular ise benim için pek kolay olmamıştır. Hatta tarih derslerindeki bilgileri, tarihleri, olayları aklımda tutmakta oldukça zorlanmışımdır. Ta ki lise 1 e kadar. Tarih öğretmenimin akıcı ve örneklemeli anlatımı, bu dersteki uygarlıkları, yapılan savaşları sanki Yüzüklerin Efendisi hikayesini dinliyormuşum gibi dinlememi sağlamıştı. Aynı zamanda o dönemlerde oynadığım WarCraft ve FRP oyunlarının etkisi ve görsel bilgileri daha net kavrayabilmem sayesinde, sınava hazırlanmak için bu bilgileri kolaylıkla aklımda tutabileceğim bir fikir buldum. Bu fikir, her bir uygarlığın özelliklerini ve yaptıklarını sınıflandıran bir harita çizimidir. Lise yıllarındaki tarih dersi çalışma notu sayfasında, harita üzerindeki ikonların detaylı açıklamalarını bulabilirsiniz.

13. Matematik Problemleri

Havuz, yol, yaş, permütasyon gibi matematik problemlerinin hepsi bir soruda birleşseydi ortaya nasıl bir sonuç ya da soru çıkardı? Gelin bu soruya birlikte bakalım (biraz abarttım sanırım);
Parasının 5 te 3 ü ile aldığı benzinle A şehrinden B şehrine giden arabanın hızı saatte 120km dir. 30 dk sonra evdeki havuzu 2 saatte dolduran musluğu açık unuttuğunu hatırlayınca 140 km hızla A şehrine geri döner. Eve vardığında havuzu 3,5 saatte boşaltan musluğu açıp diğer musluğu kapatır. Yola çıkmadan önce kalan parasının 4 te 3 ü ile yeniden benzin alarak B şehrine 130km hızla yola koyulur. Yaşadığı bu unutkanlıktan ötürü kendini suçlayan şoförün yaşı 2 kardeşinin yaşının toplamından 5 eksiktir. Ancak stresten ötürü ömründen 2 sene gitmiştir. Bu sırada fazladan ödediği benzin parası yüzünden cebinde az nakit kaldığından bankadaki %12 faiz ile aylık yatırdığı paradan elinde kalanın 3 katını çekmiş, 10 da 1 ini yemek için harcamış ve B şehrindeki kız arkadaşına sürpriz yapmak için restoran yanındaki çiçekçiden 4 kırmızı gül, 3 beyaz lale, 5 sarı papatya demetinden 2 kırmızı gül, 2 beyaz lale, 3 sarı papatya alarak kaç değişik şekilde kombinasyon yapabileceğini kafası karıştığı için çiçekçiye sormuş. Çiçekçi ver paranın 8 de 2 sini, git kendi işine cevabını vermiştir. Çiçek alırken 20 dk, yemek yerken 30 dk, benzin alırken X dk zaman harcayan şoför, B şehrine 90 km hızla giderek Y zamanda varmış geç kaldığı için kız arkadaşından azarı yemiştir. Z kombinasyon miktarı kadar çiçek demetiyle gönlünü almış gibi olsa da, çiçekçiye parasının 8 de 2 sini değil 7 de 3 ünü verip kazıklandığını anladığında ağzından kaçan hay a… küfrü ortamda gerginliğe neden olmuştur. 2 sene daha ömründen kaybeden şoförün ;

a – Kardeşlerin yaşları toplamı nedir?
b – Toplamda ne kadar para harcamıştır?
c – Aldığı çiçekleri kaç değişik şekilde kombine edebilmektedir?
d – B Şehrine musluğu açık bırakmasaydı kaç saatte gidebilirdi?
e – Hız cezası yemiş olma ihtimali % kaçtır?
f – Havuz suyunu insan neden açık bırakıp gider?
g – Kız arkadaşıyla arasını düzeltebilecek midir?

14. 14 Şubat Sevgililer Günü

Gelenek haline gelmiş olan 14 Şubat Sevgililer günü, her sene çiftlerin birbirlerine sürprizler yapmasına (ya da yapmamasına), çiçekler almasına, kartlar göndermesine ve daha nicelerine vesile olmaktadır. Ya bu günü yalnız geçirenler? ( O günü fırsat bilet para avcılarına inat, eşimle birlikte o günü ayın 15’in de kutlamaya karar verdik:) )