Konumuz Endüstriyel Tasarım; 10 Soru 10 Tasarımcı Nedir?

Endüstriyel tasarım bölümünü okumak mı istiyorsunuz? Ya da okuyorsunuz ama geleceğiniz hakkında kaygı mı duyuyorsunuz? Mimarlık ile Endüstriyel Tasarım arasında kararsız mı kaldınız? Üniversite, kişinin kendini geliştirmesinde ne kadar önemli? Bu meslekte çok para kazanılabilir mi? Hangi sektörde çalışmak daha iyi olur? Mezun olduktan sonra ne yapacağım? Neler yapmalıyım? … Uff, ne kadar da çok şey varmış yahu! Eğer sizin de kafanızda buradakiler gibi deli sorular varsa, merak etmeyin. Yalnız değilsiniz. İyi yerlere gelmiş pek çok tasarımcı, sizi düşündüren bu süreçlerden geçti.

Peki, şu an içinde bulunduğunuz sıkıntılı süreçleri geride bırakmış tasarımcılar acaba bugün neler düşünüyorlar? Öğrenmek istemez miydiniz? Üstelik sizin sorularınızla…Sorularınızın cevaplarını bulabileceğiniz 10 Soru 10 Tasarımcı yazı serisinin Nedir? bölümünde; empati kurarak yalnız olmadığınızı hissettirmeyi amaçladım ve bu yazı serisini yazmaya nasıl karar verdiğime değindim. Devamında, sorular ve cevapların neler olduğunu, neden iki bölüme ayırdığımı, neden 10 tasarımcıya 10 soru sorduğumu açıkladım.

Farklı Sektörlerden 10 Deneyimli Tasarımcı Sorularınızı Sizler İçin Cevaplıyor

Endüstriyel tasarım hakkında yazılar yazmaya başladığımdan bugüne yukarıdaki gibi pek çok soruları cevaplamaya devam ediyorum. Düşündüm ki, neden daha faydalı olabileceğim farklı bir şey yapmıyorum? Bu amaçla Güçlü bir rehber oluşturmak için, bana yönlendirdiğiniz soruları derleyerek 10 Soru 10 Tasarımcı Bölüm 1 ve Bölüm 2 olmak üzere iki farklı başlık altında toplamaya ama cevaplamaya değil bu kez cevaplandırmaya karar verdim.

Bunun için; Özellikle farklı üniversitelerden mezun ve farklı sektörlerde çalışan 10 meslektaşımı, arkadaşımı seçtim. Sorularınızı derleyerek 10’a indirdim ve onlara sizin için sordum. İstedim ki, cevaplar farklı sektörleri ve farklı deneyimleri kapsasın. Her bir soru için verilen 10 farklı cevap, konuya daha geniş bir perspektiften bakmanızı ve daha çok olasılığı değerlendirmenizi sağlasın. Kendilerine, zamanlarını ayırıp beni kırmadıkları ve sizleri düşündükleri için teşekkür ediyorum.

Sorular…Cevaplar…

Neler sordum? Neler cevapladılar? Ayrıca tasarımcı arkadaşlarım kimler, neler yapıyorlar? Biyografilere ve cevaplara aşağıdaki bölümlerden ulaşabilirsiniz. Soru ve cevapları iki bölümde topladım, çünkü… cevap aşağıdaki başlıkta.

Neden iki bölüm?

Her bir cevap kendi içinde çok değerli olduğundan elemek neredeyse imkansızdı. Ancak bu da yazının çok uzamasına neden olacaktı. Bu nedenle konu başlığını ikiye bölmeye karar verdim.

1.Bölümde, farklı üniversitelerden mezun arkadaşlarıma, 2. Bölümde ise mezun olduğum Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesinde okumuş arkadaşlarıma yer verdim.  Kendi, üniversiteme biraz kıyak yapmış oldum:)

Neden 10 soru?

Aslında o kadar çok soru var ki. Fakat pek çoğu birbirine benzer ya da fazla kişisel. Bu nedenle tüm bu soruları herkese hitap edecek şekilde özetlemeye çalıştım. Merak ettiklerinizi kolaylıkla okuyabilmeniz ve yorulmamanız için soru sayısında bir limit belirledim. Yine de sorular biraz uzunca oldu. Buna rağmen cevapların arasında aradığınızı bulamayabilirsiniz. Çünkü soruların sonu yok. Amacım olabildiğince bunu en aza indirmek idi. Merak ettiklerinizi her zaman yorum olarak sorabilir ya da mail yoluyla iletebilirsiniz.

Neden 10 Tasarımcı?

Kaygılar ve zorluklar belki de elde edilmek istenen sonuç herkes için aynı olsa da ileriye gidilecek adımlar atılırken yaşanılan deneyimler birbirinden çok farklı. Mesela ‘başarıya ulaşmak için’ biri size A derse, siz o bilgiyi yorumlayıp B yaparak ilerleyeceksinizdir. Ya da ‘başarı’ sizin için kurumsal firmada ilerlemek ise, başkası için kendi firmasını kurmak olabilir. Sayısız örnek ile konuyu uzatmak mümkün. Çünkü her tasarımcı kendi yolunu, karakterleri, hayalleri ve ilgilendikleri sektör doğrultusunda belirliyor. Aslında bu hayatın her alanında geçerli bir durum.

Kimileri bu bölümü ilk senesinde kazanırken, kimileri birkaç yıl uğraşıyor. Kimileri üniversitenin ilk yıllarından itibaren bu bölüm benim bölümümmüş diyor, kimileri kabullenmekte zorlanıyor. Kimileri mezuniyet sonrası yurt dışında yüksek lisans yaparken, kimileri hemen piyasaya atılmayı tercih ediyor. Kimileri firmalarda tasarımcı iken, kimileri de kendi işini kurmanın çabasında…

Kısacası tüm bunlar yaşanırken; herkesin süreç içerisindeki endişeleri ortak… Ama cevaplar, deneyimler ve gelinen nokta farklı. Bundan dolayı her sorunun 10 farklı cevabı, her cevabın ise kendine özel hikayesi var. Farklı cevaplar, ilerlemeniz için ne kadar çok yolun olabileceğini gösterir diye düşündüm.

Son söz;

Endüstriyel tasarım nedir, çalışma hayatı nasıldır ve meslek hayatında yeni mezunları neler bekliyor gibi pek çok soruların merak edilen cevaplarını bilgim ve tecrübelerim dahilinde, Endüstriyel Tasarım Size Uygun bir Meslek mi? başlığı altında detaylıca anlatmıştım. 5 Bölümden oluşan bu yazı serisine göz atan genç tasarımcı adaylarından ya da ailelerinden gelen soru ve yorumların çokluğu, ufak da olsa faydalı olabildiğimi gösterdi ve değinmediğim başka konularında olduğunu fark etmemi sağladı. Böylece bu sayfayı gerçekleştirmiş oldum. Sadece kendi cevaplarım değil, farklı görüş ve tecrübelere sahip 10 farklı kişinin değerli cevapları ile çok daha güçlü bir rehber oluşturduğumu düşünüyorum. Bölümü seçmeyi düşünenlere bol şans! Keyifli okumalar.