Endüstriyel Tasarım Rehberi

Bu Bölümü Seçerken…

Meslek seçimi (endüstriyel tasarım ya da herhangi bir meslek…) genellikle sancılı ve zordur. O meslek hakkında net ve yalın bilgiyi edinmek de aynı şekilde kolay olmuyor. “Abi o meslekte bir yere gelemezsin”, “Kızım Türkiye’de o iş yapılmaz”, “Oğlum iyi para kazanmak istiyorsan şu işi yapacaksın gerisi hava civa” gibi yorumlar da beyni iyice çorba yapar, eğer istenilen net değilse.

Bu durum elbet ki tüm meslek grupları için geçerlidir. Ancak burada konumuz Endüstriyel Tasarım. O nedenle bu başlık altında, Endüstriyel Tasarım özelinde yukarıdaki gibi kararsızlık yaşayan, bu bölümü hiç bilmeyen, ilk defa duyan ve merak eden kişiler için en temel bilgileri kısa kısa (mümkünse 1 paragrafta) açıklamaya çalıştım.

İlginizi çeker ve keşke daha çok bilgi olsaydı derseniz de merak etmeyin, cevapların altındaki konu başlıklarına tıklayarak çok daha fazlasını bulabilirsiniz.

Keyifli okumalar.

1. Kısaca Endüstriyel Tasarım Nedir? Ne İşe Yarar?

endüstriyel tasarım mesleği hakkında rehber niteliğinde açıklamalar

Endüstriyel tasarım, mobilya, telefon, araba vb. ürünlerin genel dış görünümlerinin tasarlanmasıdır. Tasarım sürecinde malzeme, renk, doku gibi faktörlere odaklanılırken, rahatlık ve kullanım kolaylığı gibi insan odaklı yaklaşım da göz önünde bulundurulur. Endüstriyel tasarımda, kullanım senaryosundan ürünlerin ergonomisine kadar her şey dikkate alınır.

Bir ürün, seri üretim şartlarını sağlayabilecek şekilde tasarlanır. Zaten “endüstriyel” adını buradan alır. Yani çizdiğiniz üründen 5 tane değil on binlerce belki de milyonlarca üretilebilecek özellikte olmalıdır.

Endüstriyel tasarım, hem insanların beğenisinin hem de üretim koşullarının dengede tutulduğu bir meslektir. Yapılan işin çıktısı, kullanıcıların tercih sebebi haline gelir. Endüstriyel tasarım, ürünlerin kullanım amacına uygun, fonksiyonel ve estetik bir şekilde tasarlanmasını sağlayarak, kullanıcı deneyimini olumlu yönde etkiler.

Daha fazlası için Endüstriyel Tasarım Nedir? Endüstriyel Tasarımın Önemi ve Çalışma Alanları Nelerdir? konu başlığına gidebilir önemini ve bu mesleğin gerekliliğini öğrenebilirsiniz.

Ayrıca bu bölüm size uygun mu? Okuyabilir misiniz? Yapabilir misiniz? Bunu nasıl anlayabilirim diye merak ediyorsanız Endüstriyel Tasarım Size Uygun Bir Meslek mi? konu başlığında da cevapları bulabilirsiniz.

2. Endüstriyel Tasarım İş İmkanı Var mı?

Endüstriyel Tasarım Mezunları İçin İş Olanakları: Sektörler ve İş Alanları

Oldukça geniş bir çalışma alanı vardır endüstriyel tasarımda. İş olanakları mobilyadan sağlık sektörüne, otomotivden beyaz eşyaya, ambalajdan fuar sektörüne diye gider de gider. Sürekli gelişen, yaşayan bir bölümdür. Bu bölümün doğasında üretim vardır. Yani üretim ve tüketim devam ettiği sürece, endüstriyel tasarımın önemi azalmaz; aksine, rakiplerin artması ve nüfusun çoğalmasıyla birlikte daha da önem kazanır.

Peki ülkemizde durum nasıl? Potansiyeli olan ama dalgalanmalar yaşayan bir piyasa içindeyiz. İş bulabilir ama her iş ortamının kalitesi tatmin edici olmayabilir. İstenilenin elde edebileceği bir ortam olabilse de çok da kolay değil. Rekabeti yüksek bir bölümdür. Sabır ve tutku olmadan olmaz. Başarı için çalışmak şart, yetenek avantajdır.

Peki meslek hayatında sizleri neler bekliyor? Bunun için Endüstriyel Tasarım İş Hayatı. Yeni Mezunları Neler Bekliyor? konu başlığına tıklayarak daha detaylı cevapları bulabilirsiniz.

3. Endüstriyel Tasarım Mesleğinin Önü Açık mı?

endüstriyel tasarım gelecekte tercih edilen bir meslek olur mu?

Endüstriyel tasarımda geniş bir çalışma alanı var diye belirtmiştik. Yaşayan da bir bölüm, yani devamlı yenilik istiyor. Dünyada nüfus artıyor, ihtiyaçlar artıyor, teknoloji durmadan gelişiyor. Böyle bir pazarda ürünlerin rekabetçi kalabilmesi için sürekli yenilenme ihtiyacı söz konusudur. Bir de insanlığın rahat yaşam arayışı gibi nedenleri de düşünürsek; endüstriyel tasarım mesleğinin önünün kapanması biraz zor kanımca.

Ayrıca, firmalar artık sadece üret sat para kazan sisteminden çıkıp, insan ve hikaye odaklı bir marka bilincine evrilmektedir. Sürdürülebilirlik kapsamında sadece günümüzü değil, geleceğimizi de düşünmek zorundalar. Çünkü tüketicilerin bilinçlenmesi, dünyamızın kaynaklarının tükenmesi gibi etkiler ile kullanım senaryosu ve ürün hikayesinin önemi giderek artmaktadır. Bu nokta da tasarımcıya büyük iş düşmektedir.

Kısacası evet, bu mesleğin önü açık diyebiliriz. Ama ne kadar açık olacağı bireysel gelişiminizle de orantılı. Öğrenciyken kendinizi nasıl geliştirebileceğinizi detaylıca öğrenmek için Endüstriyel Tasarım Öğrencisi Kendisini Nasıl Geliştirebilir? konu başlığına gidebilirsiniz.

4. Endüstriyel Tasarım Yurt Dışı İmkanları Neler?

Endüstriyel Tasarım Mezunları İçin Yurt Dışı İmkanları: Sektörler ve Ülkeler Arasındaki Farklılıklar

Küresel bir meslektir endüstriyel tasarım. Türkiye’de tasarladığınız bir ürün, başka bir ülkede üretilip, pek çok ülkede satılabilir. Dünya genelinde üretim ve tüketim söz konusu olduğu için, bu mesleğin yurt dışı imkanları oldukça geniştir.

Avrupa ve Kuzey Amerika önemli bir merkez olarak düşünülebilir bu meslek için. Özellikle İtalya, Almanya, İngiltere, ABD, Kanada, Japonya, Güney Kore ve Çin gibi ülkelerde de endüstriyel tasarım için birçok iş fırsatı mevcuttur.

Öyleyse en iyi yer neresi? Nereye gitmeli? Gönlüm ister ki kimse gitmesin, memleketimizde mesleğini icra ederek ülkemizin kalkınmasında katkısı olsun. Ancak şartlardan ötürü yurt dışındaki imkanlar çok daha iyi olabilmektedir. Hal böyle olunca gitmek kaçınılmaz oluyor. İyi tamam da nereye gitmeli? Her ülkenin disiplini, kültürü farklıdır. Karakter yapınıza ve zevkinize en uygun olan yer en iyi yerdir.

5. Endüstriyel Tasarımcı Nasıl Çalışır? Ne İş Yapar?

endüstriyel tasarımcının çalışma yöntemi nelerdir

Endüstriyel tasarımcı araştırır, gezer, gözlemler, analiz yapar, kullanıcı alışkanlıklarını inceler, değerlendirir, problem tespiti yapar ve o probleme çözüm getirmeye çalışır, eskizlerle fikri görselleştirir, 3 boyutlu modeller yaparak estetik bakış açısıyla ürünü tasarlar, ergonomiyi düşünür, üretim sürecini takip eder, yapar da yapar.

Tek kelimeyle belirtmem gerekirse endüstriyel tasarımcı bir ürüne “Vauuvv” dedirttirir.

Görseller ile desteklenmiş daha detaylı anlatımları Endüstriyel Tasarımcı Kimdir? Ne Yapar? Nasıl Tasarlar? konu başlığında okuyabilirsiniz.

6. Endüstriyel Tasarımcılar Ne Kadar Maaş Alırlar?

Endüstriyel Tasarım Mezunlarının Maaşları: Sektörler ve Şirketler Arasındaki Farklılıklar

Endüstriyel tasarımcıların maaşlarını ortalama asgari ücretin 3 katı gibi düşünebilirsiniz. Yeni mezunları hariç tutuyorum. Cevabı biraz yuvarlak mı buldunuz? Bulmayın, bunu kaba bir ortalama olarak düşünün. Çünkü kazanılan para; deneyiminize, çalıştığınız sektöre, firmaya, firmanın yaptığı ciroya, vizyonuna vb. etkenlere göre çok farklılık gösterir. Daha azını da kazanabilirsiniz ama çok daha fazlasını da.

Karşınıza çıkan ve çıkarttığınız fırsatlar, değerlendirme cesaretiniz, yeteneğiniz ve kendinize olan güveniniz ve de hırsınız; maaşınızı belirleyen diğer faktörler diyebilirim. O yüzden belirttiğim rakama gülenler de olacaktır, “biraz abartmadın mı? Kim ne kazanıyor onu?” diye sorgulayanlar da.

7. Endüstriyel Tasarım için Çizim Yeteneği Gerekir mi?

endüstriyel tasarım için çizmem şart mı? Ne ölçüde çizim yapmam gerekir?

Evet, endüstriyel tasarım için çizim yeteneği önemli. Ama rahat olun; kusursuz perspektif veya süper gölgelendirmeler gibi detaylara odaklanmak zorunda değilsiniz. Çünkü çizim, tasarımın bir “aracıdır”, “amaç” ise ortaya bir tasarım çıkarmaktır. Bu nedenle, çizim becerisinin çok üst düzeyde olmasının şart olmadığını düşünüyorum.

Ancak, “Çizim” işinizi kolaylaştırır. Çünkü endüstriyel tasarım görsel bir meslektir. Görselliği sadece kelimeler ile anlatmak yeterli gelmez. Herkes başka türlü anlayabilir. “Cümlelerinizi destekleyen bir çizim” anlaşılırlığınızı artıracaktır.

Yine de çok iyi çizim yapamıyorsanız dert etmeyin. Tasarım yapabilmek için çizimle birlikte bilinmesi gereken pek çok aşama var, eksiğinizi onlarla kapamanız mümkün. Özgünlüğünüzden taviz vermediğiniz sürece 3d programlarından bazılarını çok iyi bilerek bu açığı rahatça kapatabilirsiniz.

Çizim yeteneğinin önemi konusunda daha fazlası için Endüstriyel Tasarım Öğrencilerini Üniversite Hayatında Neler Bekliyor? konu başlığına gidebilirsiniz. Burada kıyaslamaları ve önemine biraz daha derinlemesine değiniyorum.

8. Endüstriyel Tasarım Mesleğinde Hangi Programlar Kullanılır?

endüstriyel tasarım için hangi bilgisayar programlarını kullanmam gerekiyor?

3 boyutlu modelleme programları, 3dsMax, Alias, Rhino, 2 boyutlu çizim programları Photoshop, illüstratör, Render programları keyshot, Vray gibi pek çok program endüstriyel tasarımcıların eli, kolu, ayağı haline gelmiştir.

Peki nedir bu programlar? Ne işe yarar? Bu kadar mı yani başka program yok mu? Daha fazlası için 2D, 3D Tasarım, Animasyon ve Render Programları konu başlığına tıklayınız.

9. Endüstriyel Tasarım Bölümü Okunur mu?

endüstriyel tasarım okumalı mıyım?

Tabi ki okunur. Araştırmayı seviyorsanız, teknoloji ilginizi çekiyorsa, uykusuz kalmak problem değilse, estetik kaygınıza güveniyor ve kıyafet seçiminiz / ev dekorasyonunuz / masa düzeniniz vb. alışkanlıklarla imrenilecek kombinasyonlar yapabiliyorsanız, çizmek hoşunuza gidiyorsa, insanlar ile iletişime geçmeyi seviyorsanız ve 3 boyutlu düşünebiliyorsanız endüstriyel tasarım bölümü okunur.

Aksi halde uzak durun. Çok iyi çizim yapan insanların, kafa yapılarına uymadığı için, bu bölümü bıraktıklarına çokça şahit oldum.

Peki üniversite hayatında neler yaşanıyor? Bu konuda biraz fikriniz olsaydı? Okuyup okumamayı biraz da buna göre de karar verecekseniz? O zaman tüm detayları Endüstriyel Tasarım Öğrencilerini Üniversite Hayatında Neler Bekliyor? konu başlığında bulabilirsiniz.

10. Endüstriyel Tasarım Bölümü Kaç Puan? Kazanmak için Ne Yapmalı?

endüstriyel tasasım bölümünü nasıl kazanırım? kaç puan almalıyım?

Geçmişte İTÜ, ODTÜ ve Anadolu Üniversitesi haricinde tüm üniversitelerde yetenek sınavları ile girilebilen bir bölüm iken, günümüzde (2016 yılından itibaren) YÖK kararı ile merkezi sisteme dahil edilmiş ve sayısal puanı ile kazanılabilir hale getirilmiştir. Kontenjan sayıları da artırılmış, kazanmak bir nebze kolaylaşmıştır. Yetenek sınavı ile bu bölümü kazanan, okuyan, mezun olan biri olarak yeteneğini bu şekilde değerlendiremeyecek olanlar için üzülüyorum diye sitemimi etmeden geçemeyeceğim.

Öhm, neyse… Bu konu hakkında olumlu/olumsuz daha fazla polemik yapmayıp artık günümüzde okumak isteyenler için puan konusunda daha detaylı bilgiyi edinebileceğiniz bir link bırakıyorum;
https://www.universitego.com/endustriyel-tasarim-2022-taban-puanlari-ve-basari-siralamalari/

Kazanmak için ne yapmalı? Aslında Kazanmak için değil, asıl kazandıktan sonra bölüme devam edebilmek için ne yapmalı diye sormak daha doğru. Çok şey yapmalı. Ama ilk önce bu bölümün kapsamı çok iyi araştırmalı. Detaylar için Endüstriyel Tasarım Size Uygun Bir Meslek mi? konu başlığına gidebilirsiniz. Araştırmalı çünkü, kazanmak kolay ama kazandıktan sonra okuması zor. Bilinçsizce bu bölümü kazananlar çoğunlukla bırakıyorlar.

11. Endüstriyel Tasarım Kaç Yıllık Bir Bölüm? 2 Yıllık Ön Lisans Programı Yeterli Olur mu?

endüstriyel tasarım için 4 yıllık mı yoksa 2 yıllık lisans programı mı okumalıyım

Endüstriyel tasarım 4 yıllık bir bölümdür. Aslında bu bölümün eğitimi için 4 yıl bile kısa bir süredir. Genelde pek çok öğrencinin eğitim süreci yarım dönem dahi olsa uzar. Mezun olduktan sonra bile eğitim devam eder. Teknoloji geliştikçe, ihtiyaçlar çeşitlendikçe, piyasa dinamikleri yerinde durmadıkça çalışma hayatında bile bir tasarımcının gelişmesi, öğrenmesi devam eder.

2 yıllık ön lisans olarak eğitim veren üniversiteler de vardır. Yukarıdaki açıklamamdan sonra “2 yıllık üniversite yeterli olur mu?” diye soranlar olursa önden kendi cevabımı vermiş olayım. Yeterli olmaz. Kanımca olmaz. Belki birileri beni yanıltır:)

Kurumsal firmalarda çalışmak, yüksek lisans yapmak, yurt dışı gibi planlarınız varsa 4 yıllıktan şaşmayın derim. Çünkü pek çok yer 4 yıllık lisans derecesi tercih eder. Bu nedenle 2 yıllık lisans deneyimi olan mezunun 4 yıllık lisans deneyimi olan biri ile rekabeti zor olacaktır.

12. Bu Bölümünde Hangi Dersler Var?

endüstriyel tasarım bölümünde okutulan ders programı

Üniversitelerin kendi prensipleri doğrultusunda bazı değişiklikler olabilse de, bir ürünü nasıl tasarlayabileceğinizi öğreten, özümseten temel dersler ortaktır. Tasarıma giriş, teknik resim, proje dersleri, ergonomi, tasarım tarihi ve pazarlama gibi. Ayrıca bilgisayar programları, anlatım teknikleri, model yapımı, çizim derslerini de unutmayalım. Fotoğraf, grafik, vb. başka bölümlerden de seçmeli dersler ile genel kültürünüzü, bakış açınızı geliştirebilirsiniz.

Tavsiyem, hangi derslerin olduğunu net bir şekilde öğrenebilmek için okumayı düşündüğünüz üniversitenin içerisinden bu bilgiye erişmeye çalışın. Biraz sıkıcı olabilir, araştırma yönünüzü şimdiden kullanın:) MSGSÜ için şuraya bir link bırakıyorum….

Ama üniversite sadece derslerden oluşmuyor. Sosyal hayat ve yaşayacağınız pek çok deneyim olacak üniversite hayatında. Peki neler yaşanıyor? Nedir bunlar? Öğrenmek istiyorsanız Endüstriyel Tasarım Öğrencilerini Üniversite Hayatında Neler Bekliyor? konu başlığına bir göz atmanızı öneririm.

13. Mimarlık mı Endüstriyel Tasarım mı?

Mimarlık mı Endüstriyel Tasarım mı? Hangisi Sana Daha Uygun?

Hangisi heyecan veriyorsa, keyif veriyorsa o. Her iki mesleğinde avantaj ve dezavantajları olduğundan, mutlaka endüstriyel tasarım ya da illaki mimarlığı seçmelisiniz demek biraz yanıltıcı olur kanımca. İki bölümde de tasarım disiplininden geçiyorsunuz, ikisinde de bilgisayar kullanıyorsunuz, çizimler yapıyorsunuz, maket desen var, proje hazırlığı sunumu desen var.

Ama bir tanesinde şehri şekillendiren ve yaşam alanı oluşturan büyük yapılarla uğraşırken, diğerinde belki de bileğinize takılacak saate kadar küçük, elde tutulacak şekilde ergonomik, içine binecek kadar konforlu ürünler ile uğraşıyorsunuz.

Prensipte benzer gibi görünen ama genel yapı itibariyle bambaşka iki bölüm.

Benim cevabım tatmin etmediyse 10 farklı tasarımcı bu soruya sizin için cevap verdi. Konumuz Endüstriyel Tasarım; 10 Soru 10 Tasarımcı Nedir? konu başlığına tıklayarak çok daha fazlasını bulabilirsiniz.

14. Endüstriyel Tasarım ile Endüstriyel Tasarım Mühendisliği Arasındaki Fark Nedir?

iki farklı meslek kıyaslaması

İki meslek benzer olsa da farklı disiplinlerdir. Hedef aynı; ortaya ürün çıkarmak. Ancak hedefe giderken mesleki anlamda sorumluluklar farklı. Ne gibi? Şöyle;

Endüstriyel tasarımcı bir ürünün işlevine, estetik kaygısına, ergonomisine, özgünlüğüne tüketici ihtiyaçlarına odaklanırken, endüstriyel tasarım mühendisi ise o ürünün tasarımını koruyacak şekilde en doğru, az maliyetli sağlam bir şekilde üretilebilmesine odaklanır. Endüstriyel tasarımı mühendislik ilkeleriyle birleştirerek üretim aşamanın her adımını optimize eder.

Özetle, endüstriyel tasarımcı ürünün estetiğine, endüstriyel tasarım mühendisi ise üretimine odaklanır. Ama bu demek değildir ki, tasarımcı üretimden anlamaz. Mühendis de estetikten anlamaz. “Görev ve sorumlulukların önceliği dolayısıyla uzmanlık alanı farklıdır” diyebiliriz.

15. Zor Bir Meslek midir Endüstriyel Tasarım? Yapabilir miyim?

endüstriyel tasarım mesleği ne kadar zor? herkes yapabilir mi?

Hep pozitif açıklamalar, hep güzel ifadeler, hem umut dolu cümleler. Peki bu kadar keyifli ve kolay bir bölüm mü Endüstriyel Tasarım? Değil tabi ki, zor bir meslektir aslında.

Her yeni projede düşünülmeyeni düşünmeye çalışırsın. Devamlı yenilikçi olmalısın. Çoğu zaman üretim problemlerine çözüm aramakla uğraşırsın. Her canının istediğini tasarlayıp çizemezsin; teknik, kullanıcı ihtiyacı, pazarlama faktörleri, maliyet vb. pek çok kriteri dikkate almak zorundasın. Tasarımda kullanılacak malzemelerin özelliklerine hakim olmalısın. Hızla değişen teknolojiyi yakalayabilmek için trend ve yenilikleri takip etmek zorundasın. Tasarlanan ürünün hayata geçirilmesi sürecinde pek çok farklı disiplinle iletişim halindesindir bu nedenle iletişim konusunda iyi olmalısın.

Bunlar yetmiyormuş gibi, halen bu bölümün önemini bilmeyen sektör/firmalar ile devamlı sürtüşme halindesindir, o nedenle yeterli para kazanamadığını düşünebilirsin. Bireysel çalışıyorsan piyasa kurt doludur, para konuşabilmeyi ve istemeyi bilmek zorundasın.

Ama hangi meslek kolay ki? Şahsen kendimi avukat olarak görüp davalara çıktığımı ya da bir dişe kanal tedavisi yaptığımı düşünemiyorum. Zordur bu bölüm ama daha az zorlaması sizin problemler karşısındaki çözüm bulabilme potansiyelinizle orantılıdır.

İş hayatı konusundaki daha detaylı bilgileri Endüstriyel Tasarım İş Hayatı. Yeni Mezunları Neler Bekliyor? konu başlığında bulabilirsiniz.

Bu bölümü yapıp yapamayacağınıza karar verebilmek için Endüstriyel Tasarım Size Uygun Bir Meslek mi? konu başlığına gidebilirsiniz.